Přeskočit na hlavní obsah

Můj první Chromebook = recenze + pár tipů

Acer Chromebook Spin 15 + Google Chrome OS = zkušenosti prvních 24 hodin z pohledu běžného uživatele. Recenze, tipy a rozdíly oproti Windows...

Acer Chromebook Spin15

Acer Chromebook Spin 15


Chromebook je vlastně notebook s Chrome OS od Google, optimalizovaný pro tento operační systém. Acer Chromebook Spin 15 jsem si z aktuální nabídky Chromebooků zvolil zejména z těchto 3 důvodů:

 • dotykový IPS Full HD displej 15,6",
 • poměrně výkonný procesor (na Chromebooky),
 • a podsvícená klávesnice.

Při výběru byla pro mě důležitá i jazyková lokalizace a cena Chromebooku. Vybral jsem si z 15,6" modelů s CZ/SK klávesnicí ten nejdražší :) za cca 12 600 korun.

První dojem po vybalení z krabice byl výborný. Elegantní tělo Chromebooku s leštěnými prvky a příjemně strukturovaným povrchem krytu (zdobeného logy Chrome a Acer) působí dojmem kvalitního, až exkluzivního produktu.

Jelikož jde o konvertibilní Chromebook, má panty otočné o 360° = displej lze zcela překlopit a používat v režimu tabletu. Panty jsou kvalitní a fungují výborně.

Klávesnice

Klávesnice reaguje příjemně. Oproti klávesnicím notebooků s operačním systémem Windows přináší několik rozdílů:

 • Chybí klávesa Windows = v prvních hodinách jsem ji stále podvědomě hledal :)
 • Vlevo přibyla klávesa pro rychlé spuštění vyhledávání v Chromebooku i na internetu.
 • V horní řadě klávesnice mezi tzv. funkčními klávesami jsou vedle nastavení jasu a hlasitosti k dispozici i klávesy s funkcemi: návrat na předcházející stránku, přejít na další stránku, znovu načíst stránku, otevřít na celou obrazovku, přepínání oken, uzamčení obrazovky).

Na vyhledávací klávesu jsem si zatím příliš nezvykl. Hned jsem si však oblíbil klávesu, kterou se dá vrátit na předchozí stránku. Je dobře umístněna a často ji používám, je to rychlejší než kliknout v prohlížeči.


Klávesy se šipkami (vpravo dole na každém notebooku) se mi po předchozím notebooku zdají příliš malé (i když jsem si jakžtakž zvykl).

Klávesnice Chromebooku s nastavitelným podsvícením

Po obou stranách klávesnice Chromebooku jsou umístěny stereo reproduktory s nejlepším zvukem, jaký jsem zatím zažil na notebooku.


Pod klávesnicí je dotyková ploška – touchpad. V Chromebooku funguje trochu jinak.

Touchpad Chromebooku a jeho tajemství

Kliknutí levým klikátkem :) a gesta na dotykové plošky jsou standardní jako ve Windows. Touchpad Chromebooku Spin 15 reaguje i na pohyb vpravo-vlevo (vodorovně posune obsah stránky, využívám například v Google Ads kde je v přehledech obsah stránky roztažený na šířku, až mimo displeje).

Ale kliknutí pravým klikátkem typicky za účelem vyvolání kontextového menu „nefunguje“ = jeho plnohodnotnou náhradou je klepnutí dvěma prsty na touchpad (stejně jako ve Windows).

Pravým klikátkem se „nedá“ kliknout, ani když chci na webstránce otevřít odkaz na nové kartě (klepnutí kdekoliv na touchpadu otevře odkaz na aktuální kartě) = tam funguje postup přesunout kurzor na odkaz, klepnout na touchpad třemi prsty a odkaz se otevře na nové kartě. Zvykl jsem si.


Acer Chromebook Spin 15 (CP315-1H)  pár technických info:

 • procesor = Intel Pentium Quad Core N4200,
 • RAM = 4 GB LPDDR4,
 • úložiště = eMMC, 64 GB,
 • čtečka karet = microSD,
 • 2 x USB typ C (3.1 Gen 1),
 • 2 x USB 3.0.

A konečně jdeme na to :)

První start Chromebooku


Chromebooky mají pověst rychlých a jednoduchých zařízení. První start byl přesně takový. Po zapojení do elektrické sítě se Chromebook sám zapnul a po volbě jazyka se dožadoval připojení k internetu přes Wi-Fi.

Namísto Wi-Fi (téměř nepoužívám) jsem Chromebook připojil ke kabelovému internetu (Ethernet). Jelikož Chromebook nemá konektor na Ethernet, koupil jsem mu v e-shopu Hej.sk speciální adaptér s komplikovaným označením:

 • I-tec USB 3.0 HUB 3 Port + Gigabit Ethernet Adapter.


Připojení adaptéru I-tec do USB portu Chromebooku bylo otázkou pár vteřin...

Chromebook + Ethernet adaptér

... Chromebook zareagoval ihned, připojil se k internetu a po přijetí podmínek mi nabídl přihlášení do účtu Google nebo vytvoření nového účtu Google. Celý první start trval jen pár vteřin a po přihlášení jsem měl před sebou Chrome OS.

Operační systém Google Chrome OS


Chrome OS není operační systém „založený na prohlížeči Chrome“ jak se občas píše. Je založen na Linuxu. I proto dokáže Acer Chromebook Spin 15 spouštět aplikace pro Linux.

Příjemným rozšířením softwarových možností Chromebooků je možnost instalace aplikací pro Android z obchodu Google Play = neplatí to však pro všechny Chromebooky.

A programy pro Windows jsou v Chromebooku k dispozici mimo jiné přes aplikaci CrossOver = ještě jsem se k tomu nedostal, ale těším se že to brzy vyzkouším. Některé programy z Windows prostě potřebuji :)


Rozhraní Google Chrome OS je výrazně minimalistické (což se mi velmi líbí). Na rozdíl od Windows nemá klasickou pracovní plochu (!!!) a obrazovka na první pohled vypadá asi takto:

Chrome OS

Pozadí tvoří nastavitelná tapeta, dolů je tzv. police (spodní lišta) na kterou se dají připínat odkazy na aplikace.

Na část vyplněnou tapetou nelze umisťovat soubory či odkazy na programy, není to pracovní plocha, jen tapeta.

Kliknutím vpravo dole (kde je ikonka stavu baterie + čas) se zobrazí nastavení Chromebooku:

Nastavení Chromebooku

Po kliknutí na malou kruhovou ikonku vlevo dole (tzv. Spouštěč) se police otevře :) a nabídne rychlý přístup do vyhledávání, k souborům uloženým v Chromebooku a k často používaným aplikacím:

Chrome OS – vyhledáváni

Po kliknutí na malou šipku nad vyhledávacím okénkem police se zobrazí přehled všech nainstalovaných aplikací:

Chromebook – všechny aplikace

Další aplikace lze do Chromebooku stáhnout:


I bez dalšího software si Chromebook poradí s přehráváním běžných audio a video souborů, zobrazením dokumentů a obrázkových souborů včetně komprimovaných formátů (.zip, .rar). Je připraven na vytváření a sdílení dokumentů (samozřejmě spolupracuje s online Diskem Google) nebo videochat.

Chromebook funguje i v režimu offline. Některým aplikacím – například Gmail Offline – je třeba nejprve v online režimu povolit prohlížení offline. Google nabízí možnost propojit Chromebook s klasickou i cloudovou tiskárnu přes službu Google Cloud Print.

Chromebook lze zcela resetovat (powerwashing), přičemž odstraní všechny osobní údaje, soubory, aplikace a nastavení uživatele a znovu se vrátí do továrního nastavení jako před prvním startem.

Na závěr recenze


Acer Chromebook Spin 15 (CP315-1H) je kvalitní a rychlý notebook za výbornou cenu. Jediné, co jsem na něm postrádal, je numerická klávesnice a pár dalších kláves (Home, End) = ale s tím jsem vzhledem k rozložení klávesnice počítal předem. Některým uživatelům může vadit absence CD/DVD mechaniky, typická pro Chromebooky.

Jednoduchý a přehledný operační systém Chrome OS mi jako příznivci minimalismu dokonale vyhovuje. Některým uživatelům může chybět pracovní plocha oblíbená z Windows. Já jsem si však zvykl rychle, odkazy na aplikace se přece dají připnout na polici a soubory ukládat do složky Soubory.

V Chrome OS mi překvapivě chyběly některé skvělé běžné maličkosti z Windows, například Nástroj na vystrihování. Místo něj jsem musel začít používat klávesové zkratky, jako Ctrl + Shift + klávesa „Další okno“ na vystřižení výřezu obrazovky, nebo Ctrl + klávesa „Další okno“ na screenshot kompletní obrazovky Chromebooku.

Klávesou „Další okno“ mám na mysli jednu z tzv. funkčních kláves v horní řadě, šestou sleva s touto ikonkou:
Chromebooky a Chrome OS určitě nejsou vhodné pro každého. Používají se trochu jiným způsobem než Windows, což může někoho odradit.

Ale možnost využívat i aplikace pro Linux (beta), Android (Google Play) a Windows (přes windowsácké appky pro Android nebo přes CrossOver) dělá z nejnovějších Chromebooků jedinečný nástroj pro práci i zábavu. Z mé strany naprostá spokojenost :)

Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek v rubrice SOFTWARE = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Loga, názvy produktů a služeb uvedené na této stránce jsou ochrannými známkami příslušných společností.
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře