Přeskočit na hlavní obsah

Med = přírodní antibiotikum

Zdravotní účinky medu známe po tisíciletí. Vedle jiných léčivých vlastnostech je med především silné antibiotikum, účinné proti mnoha druhům bakterií a virů včetně rezistentních...

Med (Foto: StockFresh.com)

Med jako přírodní antibiotikum


Med je rostlinné, lokální, nesystémové antibiotikum (co je to antibiotikum = Wikipedie). Při vnějším použití (na kůži, na rány) je kvalitní med jako antibiotikum bezpečný. Zdroj: [1].

Při vnitřním použití a konzumaci však může med u lidí alergických na včelí žihadlo vyvolat anafylaktickou reakci:


Zvláště účinný je med při léčbě kožních infekcí a ran [1]. Poradí si přitom také s mnoha bakteriemi rezistentními vůči moderním antibiotikům z farmaceutických koncernů. Na rozdíl od nich med nemá nežádoucí vedlejší účinky.

Léčebně snad nejslavnějším medem je novozélandský med Manuka, prodávaný i v ČR. Jeho reputaci, účinnosti a dobrému marketingu :) odpovídá vysoká cena.

Podle známého amerického přírodního léčitele S. H. Buhnera je každý přírodní louční med účinný a léčivý. Vícedruhové medy jsou obecně účinnější než jednodruhové medy [1].

Určitě si přečtěte:

 1. Kvalitní med vždy obsahuje i trochu pylu. A díky obsahu pylu je takový med mírně zakalený. Pyl chrání játra, pozitivně ovlivňuje dělení buněk, pomáhá vyrovnat se se stresem a fyzickou námahou.
 2. Kvalitní med se nekazí. Med starý až 3000 let nalezený v Egyptě je i dnes údajně konzumní. Kvalitní med musí mít obsah vody do 18%, to podporuje jeho trvanlivost a odolnost vůči mikroorganismům. I proto jsou falšované a ředěné medy potenciálně nebezpečné. Nakupujte kvalitní med od spolehlivého místního včelaře.
 3. Musí však být správně skladován = NIKDY neskladujte med na teplém a světlém místě. Degradací sacharidů při dlouhodobém nesprávném skladování v medu vznikají škodlivé látky s nehezkými názvy, jako například 5-hydroxymethyl-2-furaldehyd. Čím starší med, tím vyšší riziko, zvláště pokud ho zpracovatel zahříval pro lepší manipulaci [9].
 4. Tyto potenciálně karcinogenní látky v menším množství mohou vznikat již při oblíbeném zahřívání krystalizovaného medu ve vodní lázni [9].
 5. A jak se tedy med správně skladuje? Uzavřený v skleněných a keramických nádobách (včetně porcelánu), v suchém prostředí a ve tmě, na chladném místě s teplotou pod 18 °C.

Ideálně med pochází z lokalit, na kterých se nepoužívají agrochemické postřiky (herbicidy, pesticidy), a které se nacházejí dále od hlavních zón znečištění (dálnic, průmyslových komplexů).

Med jako lék – použití, aplikace


Léčebné a léčbu podporující využití medu je rozsáhlé. Od menších ranek včetně infikovaných, až po léčbu popálenin a proleženin. Účinek medu se zvýší přimícháním včelí mateřské kašičky.

 • NIKDY nezapomeňte, že každé vážnější zranění a zdravotní problém patří do rukou lékaře. Lékař vám po konzultaci rovněž může doporučit nebo nedoporučit doplňkovou léčbu medem.

S. H. Buhner ve své knize Přírodní antibiotika uvádí mnoho lékařských studií a příkladů účinné léčby medem:

 • od horníků z jihoafrických zlatých dolů, používajících med na povrchové rány a odřeniny,
 • přes tišení nočního kašle (infekce horních cest dýchacích),
 • až po rychlejší hojení oparu na rtech (herpes),
 • léčbu chronických ran a infekcí kůže,
 • a další...

Na popáleniny se kvalitní neředěný med může podle S. H. Buhnera [1] aplikovat přímo, ránu zakrýt sterilním obvazem, měnit 1 až 2 x denně. V amatérské domácí léčbě se to určitě týká pouze menších popálenin prvního stupně. Léčba vážnějších popálenin VŽDY patří do rukou lékaře.

Podobný postup doporučuje S. H. Buhner i při proleženinách, povrchových poraněních a infikovaných ranách. Znovu připomínám, že KAŽDÉ jen trochu vážnější zranění patří vždy do odborných rukou lékaře.

 • TIP: Pro aplikaci přímo do rány je u nás v prodeji 100 % čistý lékařský med = obsahuje ho např. Revamil (hydrofilní gel s medem) přímo určený k ošetřování všech typů ran.

Mnohem jednodušší :) je preventivní a léčebná konzumace medu. Preventivně lze užívat např. 1 polévkovou lžíci 3 x denně přímou konzumací, nebo do vlažného čaje (teplota čaje nad 45 ° C v medu zničí cenné látky).

 • Podle výsledků jedné studie přídavek 2 lžic medu denně zlepšil u kontrolní skupiny obsah hemoglobinu v krvi (po roce naměřené zvýšení o 8,5%), vitalitu, energii i vzhled :) testovaných osob [1]. Testované osoby však během roku dodržovali i stanovený rozvrh cvičení :) a odpočinku, takže ideální kombinací je zřejmě přídavek medu k pestré a vyvážené stravě + pravidelné cvičení + relax.

Na podporu léčby akutního nachlazení a chřipky to může být během dne až 1 lžíce medu každou hodinu = přímo zkonzumovat (prospěje i bolavému hrdlu), nebo do vlažného čaje 1 lžíce medu 6 až 10 x denně [1].

Další pozitivní zdravotní účinky medu


Med má povzbuzující, protizánětlivé a protialergické účinky. Pomáhá při anémii (chudokrevnosti), je antivirový a antimykotický (= proti houbovým onemocněním kůže a nehtů).

Vedle podpory imunity (a vitality) má med i antikarcinogenní vlastnosti. Kromě toho usnadňuje vykašlávání a má mírně projímavé účinky [1].

A na závěr to nejdůležitější: ani s medem to nepřehánějme. Dvě malé lžičky v jedné dávce určitě postačí :)

Použitá a / nebo doporučená literatura a zajímavé odkazy:Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek na téma ZDRAVÍ = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Nejsem lékař, nejsem léčitel ani guru, jen se zajímám o zdraví jako každý :)
Pokud máte zdravotní problémy, navštivte včas svého lékaře.
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře