Přeskočit na hlavní obsah

Recenze: kultivátor MTD T/205 vs. Hecht 785 vs. Einhell BG-MT 3360

Nejprve jsem koupil kultivátor Einhell BG-MT 3360. Potom HECHT 785. Dnes k nim přibyl kultivátor MTD T/205, a na základě zkušenosti jsem napsal recenzi s porovnáním těchto 3 strojů...

Všechny 3 kultivátory (rotavátory) jsou cenově tak trochu střední třída :) kolem devět nebo deset tisíc korun. Na Heurece najdete „domácí“ zahradní kultivátory již od 4 000 Kč, na horní hranici cca do 30 000 Kč. Nejprve se detailně zaměříme na MTD T/205.

Kultivátor MTD T/205


Kultivátor MTD T/205

Mám novější verzi s 2 přepravními kolečky umístěnými vzadu. Předešlá verze měla jiný podvozek, s 1 kolečkem vpředu. Rozdíl se zdá být nepatrný, ale pokud potřebujete někdy přepravit kultivátor po schodech, zadní podvozek + 2 kolečka jsou mnohem lepší.

Kultivátor MTD T/205 - pracovní část.

Motor MTD ThorX 45 startuje skvěle, je silný a výkonný (2.2 kW, 139 cm³). S kultivační částí je spojen šnekovým převodem. Po spuštění motoru se nože kultivátoru roztočí až když přitlačíte bezpečnostní třmen k madlu:

Madlo, bezpečnostní třmen a ovládací prvky kultivátoru MTD T/205.

Madlo je kovové, ale i s přitlačeným bezpečnostním třmenem se drží příjemně a dobře. Kultivátor je poměrně úzký, má záběr jen 40 cm. Má proto během přepravy i kultivace trocha nižší stabilitu oproti kultivátorům, se kterými jsem pracoval na zahradě předtím.

Detail ovládací páčky kultivátoru MTD T/205.

Před kultivací se dvojkolieskový podvozek odpojí a založí kolečky nahoře :) a tak získáme nastavitelný hloubkový doraz. Pro mě netypické, ale bezproblémové řešení:

Kultivátor MTD T/205 v pracovní poloze.

Je určen spíše pro menší zahrady. Právě díky užšímu záběru má dobrý přístup mezi řádky. Půdu přepracovává podle údajů výrobce až do hloubky kultivace 30 cm. Sice jsem to neměřil :) ale kultivuje dost hluboko a půdu propracuje velmi kvalitně:

Kultivátorem MTD T/205 propracovaná zahradní půda.

Výhody:

 • lehký start,
 • výborně zpracuje půdu,
 • opravdu dobře se s ním pracuje.

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD Blue


Dnes ho už nemám doma, ale za pár let udělal na naší zahradě mnoho práce.

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD Blue je vybaven vynikajícím, mimořádně spolehlivým motorem (4.4 kW) s klikovou hřídelí. Přesto vyžadoval kvalitně předpřipravenou půdu (rytí nebo orba), aby při šířce záběru až 60 cm zvládal zpracovávat půdu.

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD Blue po rozbalení krabice :)

V dobře připravené půdě byl vždy rychlý, výkonný a stabilní. Abych mu v práci odlehčil, odšrouboval jsem oba boční talířové ochranné kryty = někdy se do nich natlačila půda a bránila otáčení. (Nedoporučuji však ignorovat bezpečnostní postupy výrobce.)

Kultivátor Einhell BG-MT 3360 LD těsně před dokončením montáže. Ještě nemá založen horní plechový kryt.

Při šířce kultivace 60 cm se s ním výborně pracovalo včetně otočení za chodu na konci řádku. Kultivační nože měl menší než MTD T / 205 nebo Hecht 785, ale při práci se ochotně boří do půdy až po horní ochranný plech. Půdu propracoval vždy do hloubky a perfektně.

Motor se během práce vždy výrazně chvěl a dokonce trochu pohyboval :) ve svém uložení. Kritizuji tvrdé a ostré ručky z mého Einhellu a na pohled dost slabé plastové ovládací prvky, které však kupodivu vydržely drsné zacházení.

Výhody:

 • záběr až 60 cm,
 • výborný i pro větší plochy,
 • výškově nastavitelná rukojeť.

Kultivátor Hecht 785


Hecht 785 mě překvapil silným výkonem a kvalitním zpracováním. Nádrž na palivo měla namísto levného plastového uzávěru benzínu = krásný kovový s gumovým těsněním. Musím ale zmínit nešikovné umístněné přístupy do olejové nádrže.

Motor 4.8 kW (196 cm³) si poradil s těžkou a méně upravenou půdou, v níž se Einhell BG-MT 3360 přetáčel na místě. Hecht 785 má velkou palivovou nádrž pro kultivaci rozsáhlých zahradních ploch. Kultivuje rychle, kvalitně a do hloubky (výrobce udává 38 cm).

Hecht 785 má 2 zadní kolečka, které se ponechávají na stroji i během kultivace. Na fotce ale nejsou :) právě byly odmontované:

Kultivátor Hecht 785

Šířka záběru je nastavitelná = záleží na tom, kolik nožových kultivačních dílů založíme na hnanou osu:

 • 32 cm,
 • 50 cm,
 • 84 cm.

K tomuto kultivátoru je k dokoupení také příslušenství, které z Hechtu 785 udělá víceúčelový malotraktor:

 • jednostranný pluh na orání,
 • ocelové lopatkové kola na orbu,
 • radlice na oborávání a řádkování brambor a jiné zeleniny,
 • klasické „malotraktorové“ kola.

Příslušenství jsem nezkoušel, používal jsem Hecht 785 jen jako kultivátor a mám s ním ty nejlepší zkušenosti. Jedinou slabinou byl podvozek který se mi jednou při transportu odlomil (vyřešil to šikovný svářeč). Slabé kolečkové podvozky jsou častou slabinou kultivátorů, dokonce i dražších modelů.

Který kultivátor je nejlepší?


Kultivátor Einhell BG-MT 3360 se dnes už jen doprodává (posledních pár kusů), proto jde spíše o rozhodování mezi MTD T/205 a Hecht 785. Oba jsou výborné.

Pro větší pozemky bych volil Hecht 785, který s dokoupeným příslušenstvím zvládne i orání, oborávání a řádkování. Pokud máte jen pár arů zahrady, celkem vám postačí i MTD T/205, který má jednodušší start a drží se při práci příjemněji.

S Einhellem a Hechtem jsem kultivoval zahradu několik let. Kultivátor MTD T/205 kterým jsem je nahradil mám jen pár dní, ale už si mě svým výkonem a příjemným provedením získal naplno.

Rozhodnutí je na vás, případné dotazy do komentářů :)

Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek na téma ZAHRADA = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Miluji zahradu :) samozřejmě BIO.
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře