Přeskočit na hlavní obsah

Od prvních hvězd až po naše Slunce

Temný vesmír bez svitu hvězd by se vám asi nelíbil :) takže v druhém dílu mini seriálu o vzniku vesmíru to napravíme. Přicházejí první hvězdy, první galaxie a naše Slunce...

Z oblaků žhavých plynů ... zrodily se hvězdy.

V předchozím článku Na začátku byl Velký třesk jsme si přiblížili vznik času, prostoru, hmoty (první atomy) a energie. Když se z jednotné vesmírné supersíly oddělila gravitační síla, začala hmotu nepravidelně rozptýlenou v rozpínajícím se vesmíru navzájem přitahovat a soustřeďovat do shluků.

Co tvořilo hmotu raného vesmíru?

 • Vodík,
 • helium,
 • a temná hmota.

První hvězdy


Díky spolupůsobení gravitace a temné hmoty se obrovská mračna plynů smršťovala do stále hustších kulovitých útvarů, které začaly rotovat. Teplota v nich stoupala a neustále docházelo ke srážkám atomů vodíku a hélia.

To vedlo ke spuštění jaderného slučování, kterým se nastartoval proces tvorby nových chemických prvků – tehdy vznikaly kromě jiných prvků první jádra atomů kyslíku a uhlíku. Při jaderném slučování se uvolňovalo nesmírné množství energie.

 • Sloučení dvou atomových jader s nižší atomovou hmotností do jednoho nového jádra s vyšší atomovou hmotností nazýváme i jaderná fúze nebo jaderná syntéza (Wikipedia).

Masa nesmírně žhavých plynů tvořících rodící se hvězdu se nakonec začala rozpínat a zářit = zrodila se hvězda první generace. První hvězdy vznikaly přibližně 200 milionů let po Velkém třesku, tedy asi před 13,6 miliardami let.

Tyto hvězdy – zdá se – byly obrovské a tvořeny nesmírným množstvím hmoty.

Díky tomu první hvězdy rychle vyhořely. Když jim docházelo palivo (vodík a helium) začali chladnout, smršťovat se a už po několika milionech let existence vybuchly v podobě supernovy. (Pro srovnání, naše Slunce svítí již cca 4,5 miliardy let.)

Při explozích supernov se všechny chemické prvky rozlétly do okolí, aby posloužily jako stavební materiál pro další generace hvězd.

První galaxie


Na místech nahromaděné temné hmoty vznikaly nové hvězdy v celých kupách. Stále hmotnější hvězdokupy k sobě přitahovaly jiné hvězdokupy, a postupně se z nich utvářely první galaxie. Další a další hvězdy explodovaly jako supernovy, aby dodaly vesmíru stavební materiál na nové hvězdy a dokonce na první planety.

Ve velkých galaxiích padala hmota do středu galaxie, aby tam nahuštěná pod nesmírným tlakem vytvořila superhmotné černé díry. Jedna z nich je i ve středu naší galaxie.

Naše galaxie


Před více než 13,2 miliardami let se v jedné oblasti rozpínajícího se vesmíru začala formovat nová spirální galaxie. Postupně soustředila svých snad až 200 miliard hvězd do elegantního tvaru rotujícího plochého disku a rozvinula spirálovitá ramena = porodnice nových hvězd.

Trvalo to miliardy let, než se naše galaxie – Mléčná dráha – zformovala do dnešní podoby. Z okolí průběžně pohltila co mohla (např. několik hvězdokup nebo dokonce trpasličí galaxii), čímž získala další hvězdy a jiný stavební materiál.

Naše Slunce


Mnohem později, v jednom z výběžků ramen galaktické porodnice, se asi před 4,55 miliardami let zrodila skupina nových hvězd. Postupně se od sebe oddělily a každá letěla svou cestou.

Jedna z nich se dnes nachází asi 27 000 světelných let od středu Mléčné dráhy, a po své dráze oběhne střed galaxie každých 220 milionů let.

Tahle žlutobílá hvězda má pro nás zvláštní význam – je to naše Slunce.

Více v dalším článku, již brzo :)

Použitá a/nebo doporučená literatura a jiné zdroje:


 • CHOWN Marcus – SCHILLING Govert: Vesmír v tweetech. Velké myšlenky a jejich stručná objasnění. Zlín, nakladatelství Kniha Zlín 2012
 • Kolektív autorov: Velké dějiny: Od Velkého třesku po současnost. Praha, Euromedia Group – Knižní klub 2017
 • TWEED Matt: Kompaktní vesmír. Cesta prostorem a časem. Praha, nakladatelství Dokořán 2017
 • BAKER Joanne: Vesmír 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať. Bratislava, SLOVART 2016
 • Kolektív autorov: Od Veľkého tresku k človeku. Ilustrované dejiny sveta. Bratislava, Gemini 1993
 • TYSON, Neil deGrasse: Astrofyzika pre zaneprázdnených. Bratislava, Tatran 2018
 • GILLILAND Ben: Ako vybudovať vesmír. Od Veľkého tresku po koniec vesmíru. Bratislava, Ikar 2015
 • CLARK Stuart: Velké otázky: Vesmír. Praha, Euromedia Group – Knižní klub, 2013
 • LESCH Harald – ZAUN Harald: Nejkratší dějiny života ve vesmíru. Praha, Albatros 2011
 • GRYGAR Jiří – HRÍB Štefan: Takto sa ma nikto nepýtal. W PRESS, Bratislava 2016
 • Kolektív autorov: Veda. Velký obrazový průvodce vývojem vědy a techniky. Euromedia Group – Knižní klub. Praha, 2016
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Galaxie_Ml%C3%A9%C4%8Dn%C3%A1_dr%C3%A1ha

Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek na téma HISTORIE = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Nejsem astronom, astrofyzik ani matematik. Jen obdivuji jejich práci, a dílo Stvořitele :)
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře

 1. Četl jsem někde na netu že naše galaxie má bilión hvězd. Vy píšete 200 miliard. Jak to tedy je?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím počkajte chvíľu, musím tie hviezdy presnejšie spočítať :)

   Smazat
  2. martin vold12.02.19 7:45

   Odhady se hodně liší. Nelze to spočítat. Já jsem četl v jedné knize že každá galaxie má cca 100 miliard hvězd +/- a že galaxií je taky cca 100 miliard.

   Smazat

Okomentovat