Přeskočit na hlavní obsah

Riddick – recenze filmu

„To není dobré. Blíží se to k nám.“ Drsný béčkový sci-fi film se odehrává na divoké planetě, kde zkušený zabiják Riddick s naleštěnými zorničkami bojuje o přežití a o vesmírnou loď. A dělá to dobře...


Riddick (Vin Diesel) se v roce 2000 blýskl v kultovním sci-fi hororu Černočerná tma jako nebezpečný a charismatický antihrdina. Film Riddick (2013) je třetím dílem série a svého času vzbudil dost rozporuplné reakce.

Pád z vrcholu až na dno


Ještě nedávno byl Riddick vládcem Necromongerů a užíval si všech výhod svého postavení. Nyní – zrazen, sám a se zlomenou nohou – bojuje na bezejmenné planetě o svůj život s místními predátory, kteří v něm omylem vidí jen lehce dostupný oběd.

Vesmírný Robinson a jeho pes


Dlouhá úvodní část představuje vesmírnou robinsoniádu. Riddick se v krutém světě zabydlí a zoceluje, neustále bojujíce o život s příšerami za každou skálou a v každém jezírku.

První zlom nastává, když ze skalního doupěte získá štěňátko dingo donga. Dingo dongo nemá nic společného s dingem australským. Ve filmu je to bestie připomínající křížence hyeny a tasmánského tygra s karikaturou německé dogy.

Riddick svého nového čtyřnohého přítele vycvičí a ve dvojici ovládnou nehostinnou krajinu stepí a skal.

Jak získat kosmickou loď na pusté planetě?


Riddick je muž činu a nemá v úmyslu strávit na planetě více času, než je třeba. Objeví místní základnu vesmírných žoldáků – momentálně opuštěnou, ale plně funkční.

Odesílá nouzovou zprávu se svou identifikací. Ví, že má dost nepřátel, kteří si rádi přijdou pro jeho hlavu. A kteří mu svým příchodem dodají loď.

Lovci lidí přicházejí


Nejlepší část filmu. Přilétají dvě skupiny žoldáků – lovců lidí, jen aby se přesvědčili, že ani kvalitní výzbroj a početní převaha jim v cizím světě nepostačí... pokud je jejich protivníkem Riddick.

Jednoduchý, ale akční a plynulý děj naruší jen pár slabých momentů. (Například propuštění a následné zastřelení nešťastné zajatkyně z jedné z lodí – zcela zbytečná postava a nesmyslná scénka, bez které by se film hravě obešel).

Žoldáci jsou i bez hollywoodského rozpočtu celkem přesvědčiví (až na juniora). Bojová a dopravní technika (od robotického systému Kyklop přes létající motorky až po kosmické lodě) je ztvárněna velmi pěkně.

I místní fauna – která si před závěrem filmu opět získá mnoho pozornosti – je naštěstí na béčkový film zvládnutá dobře a dokonale doplňuje pochmurný obraz cizí planety, nepřátelské k člověku.

Závěrem o filmu Riddick


Výborný, temný, akční sci-fi příběh ve stylu Černočerné tmy. Určitě nenadchne každého. Já jsem si ho jako fanoušek science-fiction užil naplno :)

Další zdroje:Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek v rubrice RECENZE = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Od Asimova až po H. G. Wellse – sci-fi, to je moje :)
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře

  1. Snad není takový problém dát sem záběr z filmu namísto kresby?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat