Přeskočit na hlavní obsah

Mějte znovu zdravé srdce – recenze knihy

Dr. Dean Ornish dokázal (již v roce 1990), že (nejen) aterosklerózu a ischemickou chorobu srdeční lze zvrátit změnou stravy a životního stylu...

Mějte znovu zdravé srdce

V knize „Mějte znovu zdravé srdce“ vysvětluje Dr. Ornish snadno pochopitelným způsobem svůj preventivní a léčebný program „Otevřete své srdce“. Zaměřuje se zejména na 4 oblasti života: stravu, zvládání stresu, fyzickou aktivitu a „otevření srdce“ ve vztahu k sobě a k lidem...

Kniha je jednou z těch, které by neměly chybět v žádné rodině. I když základním tématem je zvrat vývoje blokád věnčitých tepen srdce, poselství knihy se týká zlepšení více stránek života pozorného čtenáře.

První část knihy vysvětluje populárně-naučním stylem podstatu preventivního a léčebného programu „Otevřete své srdce“ a vlivy různých faktorů na zdraví srdce. Je plná informací, výzkumů, příběhů pacientů.

 • (Autor knihy upozorňuje, že postupy uvedené v knize nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jen její doplňkem. Pokud máte zdravotní problémy, poraďte se před začátkem programu se svým lékařem.)

Druhá část knihy již obsahuje konkrétní postupy. Způsoby zvládání stresu, léčebnou a preventivní dietu, fyzická cvičení. A dokonce způsoby jak přestat kouřit. Třetí část knihy tvoří kuchařské recepty se sníženým obsahem tuků, což je jedním ze základů diety Dr. Ornishe.

Mějte znovu zdravé srdce


Proč jsou věnčité tepny srdce tak důležité? Protože vyživují krví (a kyslíkem) přímo srdce. Už krátkodobý nedostatek kyslíku může vyvolávat bolesti na prsou (angina pectoris). Jen pár minut výpadku kyslíku vyvolává v srdci infarkt.

Už v průběhu mládí vznikají na věnčitých tepnách první pláty nánosů, zpočátku jen nepatrně blokující normální průtok a zásobování srdce. Později se tyto blokády mohou postupně rozšiřovat a tak snižovat přítok krve do srdce (ateroskleróza resp. arterioskleróza).

Jako příčiny ucpávání tepen uvádí Dr. Ornish mj nadbytek cholesterolu a nasycených tuků ve stravě a vysoký krevní tlak (poškozuje výstelku věnčitých tepen což přispívá k tvorbě blokád), nikotin a stimulanty.

Nebezpečným faktorem je stres, zvlášť pokud je dlouhodobý, spojený se stravou s nadbytkem tuků, s kouřením a stimulanty, případně v kombinaci s fyzicky namáhavým cvičením. Ve stresu se kromě jiných reakcí těla zužují tepny, čímž se snižuje přítok krve do srdce.

Správným postupem ve stresu vyvolávající situaci je reakce následována uvolněním. Moderní člověk upadá do stresu rychle a ochotně (a téměř vždy v situacích, které za to ani nestojí). Ale ne vždy se pak dokáže dostatečně rychle uklidnit, relaxovat a vrátit do normálu.

Dr. Ornish rozebírá otázku negativních vlivů osamělosti a potlačovaných emocí na zdraví (nejen) srdce. Zároveň zdůrazňuje ochranný a uzdravující vliv podpory důvěrně blízkých lidí, okolí a různých komunit.

 • Podobně pozitivní vliv má i přítomnost (a samotná existence) oblíbeného zvířátka nebo dokonce rostliny. Asi proto si tak snadno vytváříme vztahy ke kočkám, psům a jiným zvířecím přítelům.

Lidé, kteří se cítí být milováni a okolím podporováni, jsou bez ohledu na výše uvedené rizikové faktory do jisté míry chráněni před infarktem, anginou pectoris a ischemickou chorobou srdeční. A v případě zdravotních problémů mají vyšší šance na vyléčení a přežití.

Výzkum Dr. Pennebakera (v knize na straně 101) potvrdil, že neschopnost svěřit se s traumatizujícím zážitkem a zadržování pocitů stresuje srdce a imunitní systém.

Už v 70. letech 20. století proběhla série výzkumů vlivu jógy a vegetariánské stravy. Kromě jiných výsledků výzkumy potvrdily pozitivní vliv relaxace a meditace na krevní tlak, arytmie srdce, hladinu cholesterolu, posílení imunity a další.

Sérii jednoduchých, ale vynikajících protahovacích cviků z hathajógy ukončenou progesívnou hlubokou relaxací najdete přímo na stránkách knihy "Mějte znovu zdravé srdce". Zvláště účinným doplňkem jógových a dýchacích technik je imaginace resp. vizualizace.

Správné dýchací techniky zklidňují tělo, mysl a nervový systém. Dr. Ornish vysvětluje několik technik dýchání prospěšných proti stresu, včetně bráničního dýchání a techniky plného dechu. Dýchání přes bránici je úplně první věc, kterou se učí začátečníci v józe.

Řízené vizualizace (představy) jsou používané sportovci ke zlepšení výkonu. Například skokan na lyžích si intenzivně předem vizualizuje (představuje) svůj perfektní skok až do posledního detailu. Díky tomu v praxi skočí lépe.

Dr. Ornish používá řízené vizualizace jako součást léčby. Pacient si intenzivně představuje zlepšování průchodnosti cév, čištění blokád, zdravou činnost srdce. Součástí vizualizace může být pro lepší představu i vlastní kresba nebo lékařský snímek srdce.

 • Vedle řízených vizualizací Dr. Ornish detailně popisuje i psychologicky nesmírně zajímavé receptivní vizualizace. A pozitivní vliv altruismu (ochoty nezištně pomáhat), soucitu a odpuštění na zdraví srdce a prevenci kardiovaskulárních příhod.

Meditace jsou pravým opakem nesoustředěného, neustále rozptylovaného stavu mysli moderního člověka. Většina lidí je často myšlenkami v minulosti nebo budoucnosti, což jim znemožňuje procítit uklidňující, léčivé vnímání přítomnosti.

Meditace je proces utišování mysli. Když se mysl utiší, cítíme klid a mír, “ píše Dr. Ornish (str. 244). Meditace pomáhají snížit krevní tlak, zlepšit zdravotní stav, zažít vnitřní mír. Meditace vedou k návykům správného dýchání a soustředěného, ​​ale zároveň uvolněného vnímání přítomnosti.

Nejjednodušší meditací je meditace se soustředěním na vlastní dech:

 1. Pohodlně si sedněte do tureckého sedu. Narovnejte záda a zavřete oči. Pokud chcete, dlaně si můžete složit do modlitební polohy a jemně přitlačit palci ke středu hrudní kosti v úrovni srdce.
 2. Vnímejte svůj dech, nádechy a výdechy, proudění dechu, vnímejte jak se postupně sám od sebe dech prohlubuje a pauzy se prodlužují.
 3. Přicházejícími myšlenkami se nenechte rušit, dovolte jim přicházet a odcházet. Soustřeďujte svou mysl na vnímání dechu. Několik minut nebo i déle. Vaše mysl se postupně utiší a nastoupí hluboký, léčivý pocit klidu a míru.

Meditovat můžete v tureckém nebo lotosovém sedu, nebo na židli, dokonce vleže v uvolněné poloze. Vždy ale zaujměte pohodlnou polohu s nataženou páteří. Krátkou uklidňující meditaci si můžete dopřát kdekoliv, například v čekárně u zubaře :)

Meditace na zvuk probíhá podobně, jen se soustředíme na zvuk, který dlouhodobě vydáváme po hlubokém nádechu. Zvukem může být cokoliv, od hrdelního bručení až po slovo nebo krátkou slovní frázi, odpovídající vašemu náboženství (úryvek modlitby) nebo přesvědčení.

 • Při meditaci na zvuk vznikají v těle vibrace stimulující nervovou soustavu. (Nejen) podle Dr. Ornishe mějí tyto vibrace i další pozitivní účinky na organismus.

Dr. Ornish vysvětluje i jiné formy meditací, a dodává: "Mysl, tělo a duch jsou těsně propojení. Z tohoto důvodu se ischemická choroba srdeční projevuje kromě fyzické roviny i v rovině emoční a duchovní. (...). Zabýváme-li se pouze tělesné srdcem, nemoc se obvykle znovu a znovu vrací (...). Zabýváme-li se i její emoční a duchovní dimenze, uzdravuje se i tělesné srdce. " (Str. 260)

Léčebná a preventivní dieta


Dr. Ornish prezentuje svou dietu jako koncept při kterém se může jíst dosyta (ale bez přejídání) z „povoleného“ seznamu potravin s nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Připomíná věc která by měla být samozřejmá, tedy jíst, jen když jsme opravdu hladoví.

Léčebná dieta (str. 298) Dr. Ornishe představuje vegetariánskou stravu zaměřenou na celozrnné obiloviny, ovoce (kromě avokáda a oliv pro vysoký obsah tuku), zeleninu, luštěniny, klíčky. Jako doplňky 1 šálek nízkotučného mléka, nízkotučného tvarohu nebo nízkotučného jogurtu denně.

Stimulační látky včetně kofeinu nejsou povoleny, ani glutaman sodný. Rozumné použití minima soli a cukru je v pořádku. Jen 5 mg cholesterolu denně. Žádné počítání kalorií, strava však musí obsahovat dostatek vlákniny:

 • nerozpustnou vlákninu (např. pšeničné otruby),
 • a rozpustnou vlákninu (např. ovesné vločky a otruby, rýžové otruby, ovoce, fazole).
 • (Zvýšení příjmu vlákniny si nezapomeňte kompenzovat intenzivnějším pitným režimem.)

Při takto nastavené stravě jsou důležité správné kombinace potravin, abychom komplexně nahradili živočišné bílkoviny a získali všechny důležité aminokyseliny. Jak píše Dr. Ornish, „je to prosté: stačí sníst kdykoliv Během dně nějaké obilniny a nějaké luštěniny.“ (Str. 271)

Uvádí několik ukázkových kombinací jídel: rýže s fazolemi, tofu s rýží, mexické placky tacos s fazolemi a jiné. Doporučuje také kombinace jakýchkoliv obilovin a luštěnin s trochou nízkotučného mléka a nízkotučného tvarohu.

Například obilninové snídaně (ovesná kaše apod.) s nízkotučným lékem a nízkotučným jogurtem nebo palačinky z nízkotučného mléka. Dalším zdrojem bílkovin jsou vajíčka. Jelikož dieta Dr. Ornish se snaží minimalizovat cholesterol ve stravě, žloutky nejsou povoleny :)

V této léčebné dietě nejsou „povolené“ oleje (olej = tekutý tuk), dokonce ani semínka a ořechy, aby se snížil příjem tuků. Dr. Ornish netvrdí, že tuk nebo cholesterol je „špatný“, jen upozorňuje že v běžné stravě přijímáme nadbytek tuků a cholesterolu.

Dr. Ornish uvádí v knize řadu případů, kdy jeho léčebná dieta (jako součást kompletního programu spolu s výše uvedenými antistresovými postupy a fyzickou aktivitou) pomohla pacientům zvrátit rozvoj aterosklerózy věnčitých tepen srdce a ischemické choroby srdeční (a ochránit je od infarktu a bypassu).

Preventivní dieta (str. 305) je volnější než léčebná. Rovněž se zakládá (mimo jiné) na snížení příjmu zejména nasycených tuků a cholesterolu ve stravě. Nejjednodušším postupem je omezení konzumace masa, tučného másla a tučných sýrů, zmrzliny, vajíček a olejů.

Zcela přestat konzumovat červené maso, smažené jídla, snížit používání jedlých olejů, jíst více ryb. Plnotučné mléko nahradit nízkotučným. Upřednostnit celozrnné obiloviny, ovoce, zeleninu, luštěniny, klíčky před nezdravými dobrotami v pěkných obalech.

Jako olej s nejnižším obsahem nasycených tuků Dr. Ornish doporučuje používat v kuchyni kanolový, resp. řepkový olej.

Celkový objem tuků v denní dávce stravy v preventivní dietě může být dvojnásobný oproti léčebné dietě. Dietu je samozřejmě třeba rozšířit o výše uvedené postupy proti stresu a fyzické aktivity, jen úprava stravy nestačí.

Dr. Ornish věnoval celou 11. kapitolu tématu Jak přestat kouřit, protože každá vykouřená cigareta škodí zdraví. Jako všechno v této knize, i postupy jak přestat kouřit rozebírá do detailu a uvádí řadu zajímavých informací.

Fyzické aktivity


12. kapitola Jak cvičit (str. 335) obsahuje jednoduché postupy jak začít správně cvičit – od úvodního zahřívání až po uklidňující závěr po hlavním cvičení. Dr. Ornish uvádí statistické výsledky dvou víceletých lékařských výzkumů na vzorcích více než 12 000 osob.

Konstatuje, že „dobrá kondice přináší dlouhý život“ a že již 30 minut lehkých a středně namáhavých fyzických aktivit nebo cvičení denně snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí oproti pasivnímu sedavému způsobu života.

Zároveň však na příkladech z lékařské praxe dokazuje, že „fyzická zdatnost a zdraví není totéž“ a že „pokud jde o srdce, znamená zdraví stupeň blokády tepen a množství krve, jež se k srdci dostane“. Pro zlepšení kondice doporučuje spálit 2000 kalorií týdně aerobním cvičením.

Jako příklady aerobního cvičení uvádí 5 krát týdně půlhodinku běhu, plavání, nebo hodinu chůze a jiné jednoduché fyzické aktivity. Varuje, že intenzivní cvičení, zvláště pro dosud fyzicky neaktivní lidi, může být nebezpečné. Upřednostňuje proto lehké aktivity včetně tance a chůze.

Netrénovaným lidem ve špatné kondici (zvláště ve věku nad 30) doporučuje před začátkem intenzivních cvičení poradit se s lékařem a projít pod lékařským dohledem zátěžovým testem na rotopedu (se současným měřením krevního tlaku a EKG).

Velký prostor věnuje výpočtům a dosažení správné srdeční frekvence (pulsu) během cvičení. Na str. 349 uvádí speciální program procházek pro lidi se slabou fyzickou kondicí a začátečníky, rozvržen na 12 týdnů.

Recepty


Velká část knihy je věnována receptům s nízkým obsahem tuků (zvláště nasycených tuků) a nulovým obsahem cholesterolu. Od dresinků přes saláty až po polévky, hlavní jídla, různé chleby a jídla z tofu.

Jídla jsou z celého světa, všechna jsou vegetariánská. Je však vidět, že kuchařské recepty původně nebyly psané pro české publikum (některé suroviny jako „univerzální mouka“, „Egg Betters“ atd.). Překvapivě v mnoha receptech je mezi ingrediencemi i malé množství alkoholu...

Na závěr recenze


Tato 600-stránková kniha je doslova nabitá cennými informacemi pro každého, kdo se skutečně zajímá o své zdraví a chce chránit své srdce před nepříjemnými příhodami. Příběhy pacientů, statistiky a výsledky studií jsou velmi přesvědčivé.

Kniha je přitom napsána tak, aby jí porozuměl i čtenář bez lékařského vzdělání. Ačkoliv prošlo od originálního vydání této knihy (1990) již mnoho let, a některé věci (například vliv cholesterolu ve stravě) dnešní lékařská věda prezentuje jinak, stále je to mimořádně dílo.

Momentálně (leden 2019) je kniha téměř vyprodána, dá se však ještě koupit v některých antikvariátech a e-shopech (zkuste na Heureka.cz). Z mého laického pohledu je kniha „Mějte znovu zdravé srdce“ jednou z nejlepších a nejpřínosnějších, jaké jsem v životě četl.

Všechny výše uvedené citáty pocházejí z recenzované knihy:

ORNISH Dean: Mějte znovu zdravé srdce. Praha, Pragma 1999.

Více info:Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek na téma ZDRAVÍ = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Nejsem lékař, nejsem léčitel ani guru, jen se zajímám o zdraví jako každý :)
Pokud máte zdravotní problémy, navštivte včas svého lékaře.
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře

 1. Kniha je momentálně (únor 2019) stále dostupná:

  https://knihy.heureka.cz/mejte-znovu-zdrave-srdce-ornish-dean/

  OdpovědětVymazat
 2. Václav 8914.03.19 18:03

  Kniha je výtečná. Článek taky.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat