Přeskočit na hlavní obsah

Vector Magic = magické :) vektory online z vašich obrázků a fotek

Vector Magic dokáže s vašimi fotkami opravdu zázraky. A pomůže vám z vašich kreseb udělat hezké obrázky, ikonky, logo...

Vector Magic


Vector Magic je grafický editor, který převádí bitmapové obrázky (.JPG, .PNG, .BMP, .GIF) do vektorových obrázků ve formátech .SVG, .EPS a .PDF.

Výhodou vektorových obrázků je, že můžeme měnit jejich velikost (rozměry) podle potřeby a bez ztráty kvality. Vector Magic ale dokáže mnohem víc.

Vector Magic je k dispozici jako online nástroj na stránce VectorMagic.com, i jako program ke stažení a instalaci do počítače (Windows a Mac). V tomto článku se zaměříme na internetovou verzi Vector Magic.

 • Vector Magic není zdarma. Online verze stojí necelých 10 USD měsíčně. Verze ke stažení stojí 295 USD jednorázově a má oproti online verzi několik výhod.
 • Obě verze si můžete vyzkoušet zdarma (trial).

Možná namítáte, že převod do vektorů zvládne i bezplatný program Inkscape. OK, ale mně více vyhovuje online Vector Magic. Klidně si vyzkoušejte Vector Magic i Inkscape.

A jdeme na to :)

A. Vektorový obrázek z fotografie


1. Tohle není obrázek vytvořen v počítači, ale vektorizovaná fotografie.

2. Na začátku byla obyčejná fotka z mého Kodaku Ektra.

3. Vector Magic fotografii pěkně posterizoval, zcela automaticky. Ale hlavně ji převedl do vektorů.

4. Díky převodu na vektory lze obrázek ve formátech .SVG, .EPS a .PDF zvětšovat bez ztráty kvality.

Jak na to:


Na stránce VectorMagic.com nahrajte fotografii např. přes žluté tlačítko Pick Image To Upload. Systém ji ihned po nahrání začne automaticky převádět do vektorů.

Na obrazovce to vypadá asi takto:

Vector Magic .com. Kliknutím zvětšit.

Vlevo je původní fotografie, vpravo obrázek ve vektorech. Proč není výsledný obrázek tak výrazně posterizován jako ukázka v úvodu článku?

Stupeň posterizace závisí:

 • na rozměrech vstupního obrázku (menší obrázek je více posterizován),
 • a na nastaveních = čtěte dále :)

V pravém panelu nástroje máte na výběr 3 základní volby úrovně zobrazení detailů (Detail level), které silně ovlivňují výsledek:

 • Low,
 • Medium,
 • High.

Low zjednodušuje detaily (a posterizuje) velmi, zatímco High zachovává maximum detailů. A Medium je zlatá střední cesta. Vyzkoušejte všechny, a použijte lupu v horním panelu nástroje pro kontrolu.

Barvy vektorového obrázku můžete ponechat Unlimited nebo si po kliknutí na tlačítko Custom zvolíte některou paletu barev. Když si už chcete hotový obrázek ve vektorech stáhnout, klikněte vpravo nahoře na modré tlačítko Download Result.

Otevře se vám okno:

Vector Magic .com = stažení souboru.

Nyní máte na výběr zda stáhnete výsledný obrázek s využitím možnosti Fill Only Result (modré tlačítka vlevo) nebo Stroke + Fill Result (žluté tlačítka vpravo). Trocha níže přímo na stránce vysvětlují tvůrci programu rozdíly mezi těmito dvěma možnostmi.

Z mého pohledu běžného uživatele (nejsem grafik) je největší rozdíl v tom, že v prvním případě (Fill Only Result) se mohou na tmavém pozadí hotového vektorového obrázku zobrazit struktury tenkých bílých čar:


Pokud si zvolíte druhou možnost (Stroke + Fill Result), Vector Magic tyto bílé struktury zamaskuje. Na obrázku ulice z úvodu článku to nebylo nutné.

A ještě máte na výběr formát, v jakém si soubor stáhnete:

 • .SVG,
 • .EPS,
 • .PDF.

Volba formátu staženého souboru závisí na tom, jak chcete výsledný obrázek použít. Já upřednostňuji .svg formát a upravené obrázky používám na blogu.

Soubory v .SVG otevírám přímo v prohlížeči Chrome. Zobrazím si vektorový obrázek ve velikosti jaká mi vyhovuje, vystřihnu přes Nástroj na vystřihování ve Windows a výsledek použiju jako klasický .JPG obrázek na blogu.

S .EPS formátem je to složitější. Pokud nemáte na otevírání souboru v .EPS program Photoshop, můžete si stáhnout bezplatný EPS Viewer.

Na .PDF formát používám Adobe Reader DC (pro Windows, Mac, Android) nebo menší a jednodušší Sumatra PDF (Windows). Oba programy jsou zdarma. A .PDF soubory se taky dají otevřít v Chrome.

B. Vektorový obrázek z kresby


Vector Magic výborně upravuje kreslené a malované obrázky. Například z jednoduchého, voskovými pastelkami kresleného obrázku:


... vytvořil Vector Magic o třídu lepší, digitálně :) působící obrázek:


... který jsem použil na Blogikon.sk v článku o prehistorii letectví. Lehké vodové rozmazání oblaků jsem dosáhl v bezplatném programu Foto Sketcher 3.0 přes bilateral filtr. Zvýraznění barev (kontrast) přes program Picasa 3 (freeware).

C. Tohle není konec, ale začátek :)


Vector Magic vám pomůže vytvořit experimentální umělecké dílko i z nezdařených a neostrých fotografií, dětských a amatérských kreseb.

Snadno s ním dostanete vaše nové kreslené logo do vektorů, výborně pracuje s technickými výkresy, grafy, skicami a náčrty.

Pokud nahráváte do Vector Magic obrázek, už jeho rozměry ovlivňují výsledek a stupeň posterizace.


 • Menší obrázek = výraznější posterizace a nižší přesnost zobrazení detailů.
 • Velký obrázek = menší posterizace a vyšší přesnost zobrazení detailů.


Nahrát tentýž obrázek v různých velikostech (výška x šířka) znamená pokaždé získat jiný výsledek.

TIP: VectorMagic.com vám po bezplatné registraci dovolí online vektorizovat a stáhnout si 2 obrázky na zkoušku.

Neváhejte :)

Další zdroje:Novinky e-mailem


A už vám neunikne žádný nový článek v rubrice SOFTWARE = přihlašte se k odběru e-mailem:

Odebírat novinky

© Roman Plencner
Bloger a nadšený uživatel Vector Magic.
Kopírování a publikování obsahu z Blogikon.cz není dovoleno.

Těším se na vaše komentáře :)
Zásady zpracování osobních údajů.

Komentáře

 1. Proč je ta obloha na první fotce bílá a ne modrá? To udělal Vector magic?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, keď som fotil tú fotografiu, bola naozaj biela obloha :)

   Smazat
 2. Na ručne kreslené obrázky sa mi osvedčil postup:

  1/ Nakreslím vzorový obrázok na celú stranu formátu A4.

  2/ Naskenujem do PC.

  3/ Obrázok zmenším napríklad na 20 % cez program JPEG Resampler.

  4/ Nahrám do Vector Magic a vyskúšam všetky 3 úrovne zobrazenia detailov: Low, Medium a High.

  5/ Ak výsledok nie je dobrý, zdrojový obrázok v PC zmenším v inom pomere, znova nahrám do Vector Magic a znova skúšam všetky 3 možnosti.

  6/ Keď je výsledok vo Vector Magic dobrý, stiahnem vo formáte .svg a vystrihnem si z neho .jpg obrázok cez nástroj na vystrihovanie.

  7/ Výsledok ešte prípadne upravím v programoch Foto Sketcher 3.0. a Picasa 3 ako píšem v článku.

  To je všetko :)

  OdpovědětSmazat

Okomentovat